Elektryczny maraton wyruszył! Rzeszów już dziś, jutro Wielczka.

Elektryczny maraton wyruszył! Rzeszów już dziś, jutro Wielczka.

autor / niedziela, 22 maj 2016 14:08

Dziś w samo południe czasu ukraińskiego wystartował europejski maraton pojazdów elektrycznych. Pierwszym przystankiem na trasie do Monte Carlo jest Rzeszów. Uczestnicy do stolicy podkarpacia dojadą dzisiaj ok. godz. 18. Wieliczka już jutro.

Celem corocznego maratonu jest promowanie elektrycznych środków transportu. Wydarzeniu patronuje Książe Monako Albert II. W tym roku będzie można zobaczyć moędzy innymi samochody Tesla, Fisker Karma, czy BMW i8. Program jest o prozentacje lokalnych firm zajmujących się branżą odnawialnych źródeł energii. 

Electric Marathon jest rajdem na regularność, w którym liczy się przede wszystkim dokładność przyjazdu na punkt końcowy, a nie szybkość jazdy.
Samochód „zero”, który jedzie pierwszy na trasie ustanawia czas testowy przejazdu. Zwycięzcą zostaje uczestnik, którego czas przejazdu jest najbliższy czasu zerówki. Uczestnicy rajdu poruszają się po drogach Europy otwartych dla ruchu publicznego, zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
Electric Marathon nawiązuje do ważnego historycznego rajdu jakim był Rajd Tallin-Monte Carlo, który odbywał się między 1930 a 1939 rokiem. W 2011 roku powrócono do tradycji tego europejskiego rajdu ale w nowoczesnej formie - teraz zawodnicy jadą tylko samochodami elektrycznymi. 
Start do pierwszej edycji nowoczesnego rajdu o nazwie Electric Marathon odbył się przy udziale Jego Wysokości Księcia Monako Alberta II podczas oficjalnej wizyty w Tallinie. Obecnie Electric Marathon jest wydarzeniem cyklicznym, ale co roku wybierane są inne miasta na start. Meta rajdu pozostaje niezmiennie na głównym placu w Monte Carlo.
Wydarzenie organizowane jest przez Prezesa Electric Marathon - Juri Tamma, Honorowego Konsula Monako w Estonii oraz Wiceprezesa Electric Marathon Andriy Bilyy, CEO Electric Marathon International.

mapa.png

Na trasie rajdu znajdują się: Lwów (Ukraina), Krakowiec (Ukraina), Rzeszów i Wieliczkę (Polska), Ostravę i Brno (Republika Czeska), Bratysławę i Šamorín (Słowacja), Wiedeń, Linz i Salzburg (Austria), Monachium, Augsburg, Stuttgart i Baden – Baden (Niemcy), Strasburg (Francja), Freiburg (Niemcy), Lucernę i Bellinzonę (Szwajcaria), Mediolan, Parmę, Florencję, Bolonię, Larderello, Pomarance, Pize i Genuę (Włochy), Menton (Francja).

Rajd wyjechał 22 maja o 12:00 ze Lwowa na Ukrainie, do Rzeszowa dojedzie koło godziny 18:00, a do Wieliczki wyjedzie w poniedziałek 23 maja ok. godziny 11:00. Rajd na rynki w Wiliczce zatrzyma się na nocny odpoczynek, i dalszą część trasy do Monte Carlo uczestnicy wyruszą we wtorek 24 maja ok. 9:30.

Atrakcje rzeszowskiej części rajdu rozpoczną się już o 16:00 na rynku:
Program - 22.05.2016 (niedziela) Rynek w Rzeszowie

Meta I Etapu Lwów – Rzeszów

- godz. 16.00 - Prezentacja Delta Tech Electronics - Hulajnoga Elektryczna MOBI 2,

- godz. 16.30 Prezentacja ML SYSTEM – Ogniwa Fotowoltaniczne i ich zastosowanie,

- godz. 17.00 - Prezentacja Autobus Elektryczny SOLARIS,

- godz. 17.30 - Prezentacja RGB Mielec - Tablice Elektroniczne,

- godz. 18.00 – Prezentacja Rower Elektryczny - Marcin Piątkowski,

- godz. 18.10 – Prezentacja samochodów Hybrydowych Toyota (Dakar).

Konkursy dla dzieci: samochód elektryczny na torze przeszkód, możliwość wylosowania na weekendowe jazdy testowe samochodu hybrydowego Toyota Rav 4

- godz. 18.30 - Meta I Etapu Rajdu Elektrycznego oraz II Rajdu Rzeszowiak. Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz ceremonia wręczenia nagród pierwszego etapu Rajdu Samochodów Elektrycznych oraz II Rajdu Rzeszowiaka

- godz. 20.00 - Zakończenie

23.05.2016 (poniedziałek) Rynek w Rzeszowie

- godz. 9.00 – 11.00: prezentacje samochodów elektrycznych Electric Marathon 2016, prezentacja Zespołu Szkół Samochodowych, prezentacja Zespołu Szkół Technicznych, prezentacja Zespołu Szkół Energetycznych, prezentacja Zespołu Szkół Elektronicznych.

- godz. 11.00 – Start Honorowy II Etapu Rajdu Elektrycznego z udziałem Prezydenta Miasta Rzeszowa (Wieliczka).

Artykuły powiązane

Skomentuj

Please publish modules in offcanvas position.