Rusza konkurs na polski samochód elektryczny

Rusza konkurs na polski samochód elektryczny

Rusza konkurs na polski samochód elektryczny

autor Monika Bańczak / poniedziałek, 13 marzec 2017 13:42

Według zapowiedzi Krzysztofa Kowalczyka, dyrektora zarządzającego ElectroMobility Poland, wiosną 2018 roku po polskich drogach będą jeździć prototypy krajowych samochodów elektrycznych. Wszystko dzięki spółce ElectroMobility Poland, która ma zamiar dołączyć do największych koncernów produkujących pojazdy elektryczne.

Spółka Electromobility Poland została powołana przez cztery największe polskie firmy z sektora dostawców energii elektrycznej. W jej skład wchodzą Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Enea. Podjęta decyzja o wspólnym przedsięwzięciu w obszarze elektromobilności ma ułatwić przygotowanie sektora energii na upowszechnienie elektrycznych pojazdów.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 6 marca, Ministerstwo Energii oraz spółka ElectroMobility Poland SA ogłosiły konkurs na polski samochód elektryczny. Będzie to mały, miejski pojazd klasy A, który na jednym ładowaniu akumulatorów ma pokonać dystans około 250 km. Konkurs będzie realizowany w czterech etapach. Najpierw zostanie wyłonionych pięć wizualizacji, których autorzy otrzymają po 50 tys zł. W drugim etapie, przewidzianym na II kwartał 2018 roku powstaną jeżdżące prototypy. W finale znajdzie się pięć najlepszych propozycji, których twórcy otrzymają po 100 tys zł. Trzeci etap dotyczy przyznania homologacji i wyprodukowania około 100 sztuk samochodów. Czwarty etap przewiduje już realizację produkcji seryjnej.

Konkurs przeznaczony jest głównie dla osób, które zawodowo zajmują się projektowaniem lub designem. Zgłoszenia konkursowe oprócz uwzględnienia najnowszych trendów stylizacyjno- konstrukcyjnych powinny także uwzględniać specyfikę potrzeb polskiego odbiorcy. Państwo nie chce brać udziału w budowie samochodu elektrycznego. Oferuje jednak wsparcie finansowe dla pierwszej fabryki, która będzie w stanie stworzyć 100 tys. samochodów elektrycznych rocznie. Ministerstwo Energii chce stworzyć jak najlepsze warunki dla polskich przedsiębiorstw, aby z powodzeniem mogły one konkurować z europejskimi firmami.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 2020 roku po polskich drogach będzie jeździło 1000 autobusów na prąd, a już 5 lat później będziemy mieć 1 mln samochodów elektrycznych. Według niego Polska nie może być obojętna na światową rewolucję transportową. W przyszłości nasz kraj ma stać się liderem elektromobilności. Aby przyspieszyć pojawienie się pojazdów na prąd,  rząd zamierza przyznawać dotacje i kredyty na ich zakup. Sam Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może na ten cel przeznaczyć przynajmniej 3 mld zł. Ponadto Polski Fundusz Rozwoju zadeklarował przekazanie 300 mln zł, a Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 100 mln zł. Wicepremier Jarosław Gowin chce wesprzeć mniejsze korporacje zajmujące się elektromobilnością, tak aby już wkrótce były one dużymi samodzielnymi przedsiębiorstwami.

Rząd w przyszłości chce odwrócić proporcję samochodów elektrycznych i spalinowych na polskim rynku. Zmienić mają się też zasady sprowadzania do Polski aut używanych. Szczegóły nie są znane, jednak wiadomo, że Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zmian w podatku akcyzowym przewidujący większą przychylność dla nabywców nowych aut.

We wrześniu ubiegłego roku został przedstawiony plan rozwoju elektromobilności. W ramach Programu „Elektromobilność” wyróżniono dwa projekty: „E-bus” dotyczący projektowania i produkcji polskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej, oraz projekt „Samochód elektryczny”, który ma pobudzać rozwój technologii, produkcji i rynku indywidualnych samochodów na prąd.

Skomentuj

Cannot get London, UK location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych