Nissan Leaf - siedem lat na rynku, a wciąż aktualny.

Nissan Leaf - siedem lat na rynku, a wciąż aktualny.

Nissan Leaf - siedem lat na rynku, a wciąż aktualny.

autor Yurii Oliinyk / czwartek, 02 marzec 2017 15:58

Dzisiaj mamy trochę informacji o samochodzie elektrycznym z 2010 roku. Ten model otrzymał tytuł Samochód Roku 2011, jest bardzo popularny na całym świecie, nie licząc krajów bliskiego wschodu. W tej chwili to jeden z najtańszych samochodów elektrycznych, który można kupić w Polsce. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wersje używane. W artykule podzielę się wrażeniami kilku osób, które korzystają z tego modelu.

Przede wszystkim należy zauważyć, że Nissan Leaf — nie jest aktualnym modelem samochodu. On pojawił się w 2009 roku, a dostępny na rynku od 22 października 2010 roku. W tej chwili firma Nissan realizuje już trzecią edycję samochodów elektrycznych.

Pierwsza generacja Nissana Leaf została wyposażona w pakiet akumulatorów litowo-jonowych. Baterie mogły zgromadzić 24 kWh energii, co w zależności od warunków na drodze pozwoliło na przejazd od 75 do 220 km na jednym ładowaniu. W praktyce, średni, rzeczywisty zasięg wynosił 110-120 km.

Często, producenci elektrycznych samochodów projektują design aut w stylu futurystycznym, żeby samochód napędzany energią elektryczną wyróżniał się na drodze pomiędzy tymi, które zanieczyszczają powietrze. Ale nie ma co się dziwić, ekolodzy nie raz stosują dość krzykliwe, radykalne akcje pokazujące problem i zachęcające do ekologicznego stylu życia. Samochód elektryczny też został takim elementem światowej akcji promującej ekologię.

Projektując, samochód główną inspiracją wyglądu odegrał liść z drzewa. Dlatego ta wersja samochodu dziwaczną nie jest i gubi się w tłumie innych aut. Trochę przypomina wyglądem dopracowanego, unowocześnionego Scenica. Jedynym elementem, który rzuca się w oczy jest gniazdo do ładowania, które znajduje się z przodu i delikatny, wypukły napis „Zero Emission” w rogach na obydwu klapach samochodu.

Wymiary auta są dosyć standardowe. Długość to prawie 4,5 metra, rozstaw osi jest skoncentrowany w obrębie 2,7 metrów i wysokości półtora metra. Samochód waży niemało jak na elektryczny — ze sterownikiem około 1550 kilogramów.

Jest dość przestronny. Pojemność bagażnika to 330 litrów. Tylne siedzenia można złożyć zyskując dodatkową przestrzeń na przewóz większych rzeczy, co powoduje, że przestrzeń składowa nieznacznie wzrośnie.

W Polsce używane autko można kupić już od 50 000 złotych, przez właścicieli oceniane jako niezawodne i wielu nabywców poleca zakup Leaf'ów. W najszybszych punktach czas ładowania auta nie przekracza 30 min. Bateria zużywa się w zależności od przebiegu. Jeżeli ma on 100 tyś. lub więcej, to licz się z tym, że produktywność baterii spadnie z 100% do 85% i mniej w zależności od przebiegu i warunków na drogach. 200 tysięcy przejechanych kilometrów obniża wydajność baterii z 100% do 70-60%. Wtedy na jednym ładowaniu przejedziesz w granicach 70 kilometrów, czyli prawie dwa razy mniej niż nówką. W stanach często przedłużają żywotność akumulatora dodając dodatkowe chłodzenie silnika poprzez klimatyzację auta. Wtedy przy 200 tysiącach kilometrów pojemność baterii zostaje przy 80%. Proszę brać pod uwagę, że piszę o konkretnym modelu auta, nie stosuj tego przelicznika do innych, nowszych modeli. Koszty serwisowania elektrycznego, wcale nie są niższe niż zwykłego samochodu, bo przy małej ilości elektrycznych aut w Polsce nie zawsze znajdziesz zamienniki i często, jeżeli już są usterki to musisz serwisować je w ASO.

Nissan Leaf - I generacja


Moc silnika - 109 KM / 80 KW
Pojemność akumulatora - 24 KWh
Maks mom. obrotowy - 254 Nm
Przyspieszenie 0-100 km / h - 11,9 s
Napęd - przedni
Masa własna - 1550 kg
Liczba miejsc - 5
Pojemność bagażnika 330 l
Ładowność - 415 kg
Długość/Szerokość/Wysokość/Rozstaw osi - 4450/1770/1550/2700 мм

Źródło: elektromobil.in.ua

komentarz

Skomentuj

Cannot get London, UK location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych