Elektryfikacja transportu publicznego nabiera tempa!

Elektryfikacja transportu publicznego nabiera tempa!

Elektryfikacja transportu publicznego nabiera tempa!

autor Monika Bańczak / środa, 01 marzec 2017 16:53

W poniedziałek, 20 lutego przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska we współdziałaniu z samorządowcami zainaugurowali współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Podpisanie listu intencyjnego to spory krok w drodze do lepszego dbania o środowisko.

Kolejne miasta decydują się zadbać o środowisko.

 

Dla władz ważne jest nie tylko dbanie o dobrą jakość powietrza ale także zmniejszenie hałasu. Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce zdecydował się wprowadzić sieć elektrycznych taksówek, które nie dość, że nie emitują spalin, to są ciche i przyjazne miejskiemu otoczeniu. Będą to samochody Nissan Leaf, które pojawią się w mieście już w tym roku. Pojazdy te były testowane w stolicy Podkarpacia od 2014 roku przez sieć Super Taxi. Do 2022 roku ma ich być nawet 50. Ratusz chce zainwestować także w miejską sieć ładowania pojazdów elektrycznych.

Miasta inwestują w elektryczne autobusy.

 

Po ostatnich problemach ze złą jakością powietrza w całym kraju, władze szukają sposobu, aby zminimalizować emisję spalin. Jednym z rozwiązań są elektryczne autobusy komunikacji miejskiej. Do tej pory miasta takie jak Gliwice, Opole, Olsztyn czy Płock jedynie je testowały. Teraz podejmują kolejne kroki. W całej Polsce aż 41 samorządów podpisało list intencyjny w sprawie wymiany części taboru na elektryczny. Chodzi w nim głównie o zakup miejskich autobusów, taksówek, śmieciarek, samochodów dla służb miejskich i urzędników.

Wcielanie listu intencyjnego w życie ma trzy etapy:

W pierwszym chodzi o przyjęcie ustawy o elektromobilności.  Następnym etapem jest zbudowanie infrastruktury zasilania pojazdów elektrycznych i ich rozpowszechnienie. Ostatnim etapem jest stopniowe wdrażanie planu zakupu elektrycznych pojazdów.

Elektryczne pojazdy  nie dość, że są przyjazne dla środowiska, to także są tańsze. Kiedy samochód stoi w korku to zużycie paliwa spada  do zera. Dzięki temu, że pojazd jest cichy, jazda  nim jest komfortowa dla pasażera.

Obecnie 31 e-busów jeździ po ulicach pięciu  polskich miast. Najwięcej, bo aż dwadzieścia posiada stolica Polski. Według prognoz, za pięć lat ilość elektrycznych autobusów ma zwiększyć się do tysiąca. Sama Warszawa chce zrealizować program, w którym w przeciągu jedynie trzech lat na ulice wyjedzie 130 nowych elektrobusów. Stolica Polski zaczęła myśleć o wprowadzeniu elektrycznych pojazdów już na przełomie 2008/09 roku. W tym czasie rozpoczęły się pierwsze testy ekologicznych samochodów, a także wyznaczanie ewentualnych miejsc do ich ładowania.

Z kolei Kraków zainteresował się elektrycznymi pojazdami w 2013 roku, natomiast już rok później uruchomił pierwszą linię autobusową obsługiwaną wyłącznie przez elektryczne autobusy.

Dla wielu miast wprowadzenie elektrycznych pojazdów jest możliwe dzięki dofinansowaniom np. ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (Kraków) czy z unijnych programów takich jak Polska Wschodnia (Rzeszów).

Rozwój elektromobilności w całym kraju jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Porozumienie to tworzy wspólnotę, która będzie podnosić poziom elektromobilności w Polsce.

 

komentarz

Skomentuj

Cannot get London, UK location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych