ecojazda.pl korzysta z ciasteczek! - to takie pliki, które zapisują się na komputerze...

ecojazda.pl

środa, 23 marzec 2016 21:09

Czym są i jak działają elektryczne monocykle?

Napisane przez

Monocykl to jednokołowy pojazd z silnikiem elektrycznym który aktualnie jest najbardziej innowacyjnym i wygodnym, krótkodystansowym pojazdem osobowym. Monocykl jest łatwy w eksploatacji i ma mnóstwo innych zalet które wyróżniają go z innych pojazdów transportu osobowego, takich jak rower, skuter czy motor.

Monocykl zapewnia niezwykłe odczucie “unoszenia się nad powierzchnią ziemi” nie tracąc przy tym bezpośredniego kontaktu z świeżym powietrzem i otoczeniem. Łatwość transportu oraz przechowywania sprawiają, że monocykl elektryczny jest bezkonkurencyjnym pojazdem osobowym w świecie - przynajmniej tak twierdzą producenci.. 

Średnia wysokość urządzenia wynosi 47 cm, długość - 40 cm szerokość - 18 cm, waga: - od 8 do 18 kg. 

Korpus monocykla wykonany jest z odpornego na wysoką temperaturę, wytrzymałego tworzywa sztucznego. Światowi producenci kółek elektrycznych zadbali o różnorodność kształtów monocykli oraz imponującą paletę kolorów i wzorów. Niestety obecnie na Polskim rynku ilość dostępnych firm nie jest zbyt duża.

Budowa nie wydaje się być skomplikowana. Na górze urządzenia znajduje się uchwyt (rączka) do transportu pojazdu, przycisk włączania/wyłączania, gniazdo ładowania i ewentualny port usb. Są modele które posiadają też ekran z wskaźnikiem ładowania, naładowania i przebiegu. Z każdej strony, większości monocykli, są gumowe nakładki dla wygody sterowania. Na bocznych ściankach jednokołowiec ma składane pedały do których zazwyczaj trzeba dokupić nakładki antypoślizgowe. Główną częścią monocykla jest koło, składające się z osi, obręczy, opony, dętki, szprych itd. Zewnętrzna część korpusu koła jest zakryta plastikiem. Wewnątrz obudowy są baterie, silnik elektryczny i elektronika sterująca.

schemat monocykla elektrycznego

W zestawie z monocyklem możecie spodziewać się ładowarki, paska do nauki jazdy, który czasem jest bardzo pomocny i pianki do oklejania monocyklu na czas nauki, żeby zminimalizować zarysowania. Niektórzy producenci do zestawu dołączają też małe kółka które mocujemy do pedałów aby wspomóc naukę jazdy (podobne kółka są w zestawach do rowerów dziecięcych).

Producenci z całego świata konkurują udoskonalając monocykle różnymi dodatkami takimi jak dodatkowe oświetlenie, wbudowane głośniki bluetooth, porty USB do ładowania, oraz wyświetlacze pokazujące przeróżne parametry urządzenia. No i od jakiegoś czasu na rynku upowszechniły się aplikacje na telefon przez które możemy sterować kółkiem lub sprawdzać jego stan. 

W zależności od modelu na jednym ładowaniu monocykl przejedzie od 15 - 50 km z prędkością od 14 do 30 km/h. Monocykle dla dzieci zwykle jeżdżą prędkością 5 - 30 km z ograniczeniem prędkości do 12 km/h. 

Utrzymywanie równowagi w przód i tył kółko zawdzięcza wbudowanemu żyroskopowi który wykrywa przesunięcie środka ciężkości, oraz położenie względem podłoża. To żyroskop rozpoznaje nacisk stóp i pozwala nam na sprawne manipulowanie prędkości. Żeby przyśpieszyć wystarczy przenieść nacisk na przednią część stopy a żeby zahamować lub cofnąć się, należy przenieść nacisk na piętę. Właśnie, jazda w tył jest jedną z wielu zalet monocyklu. Bo przecież żaden pojazd osobowy nie jedzie tak sprawnie i łatwo do tyłu. Każde takie jeżdżące koło ma też wbudowany alarm dźwiękowy który ostrzega o dużej prędkości. Nie warto sprawdzać co stanie się jeżeli podróżujący będzie ignorować alarm. Niektóre z nich odcinają zasilanie co powoduje upadek przy prędkości 14-30km/h. 

Ciekawostką jest to, że monocykl pozwala na jazdę w złych warunkach pogodowych. Deszcz i śnieg nie będzie dla kółka elektrycznego przeszkodą. 

I to jeszcze nie wszystko o zaletach jednokołowca elektrycznego. To zgrabne i względnie lekkie urzodzenie jest w stanie jeździć po nierównościach, asfalcie, kostce brukowej a nawet trawie. Można nim jeździć po plaży z piaskiem i po śniegu. Ci którzy mają odwagę jadą na kółku elektrycznym po szlakach leśnych które obfitują nie tylko w doły i kopce, ale również wystające korzenie drzew. Monocykl z lekkością i bez zbędnego wysiłku ze strony pasażera jedzie w dół i pod górkę z nachyleniem do 25°. 

Podsumowując można śmiało powiedzieć, że to najwygodniejszy w krótkodystansowej jeździe pojazd osobowy w dzisiejsze czasy.

 

Ostatnio na forum