ecojazda.pl korzysta z ciasteczek! - to takie pliki, które zapisują się na komputerze...

ecojazda.pl

sobota, 16 kwiecień 2016 10:36

Pierwszy motocykl jednokołowy z USA

Napisane przez

“Tato, myślałam o tym motocyklu z jednym kołem, który widziałam w grze komputerowej. Można rzeczywiście zbudować coś takiego? " To co stało się potem zmieniło moje życie.


Pierwszy motocykl jednokołowy został wyprodukowany w Portland, USA. Mototocykl jest samobalansujący i zasilany energią elektryczną. Zasięg "Ryno"(tak nazwano motocykl) wynosi ok 50 km, maksymalna prędkość to 30 km/h a cena w tym momencie waha się w okolicach 4000 $.
Sześć lat temu, inżynier Portland Chris Hoffmann jechał ze swoją 13-letnią córką w samochodzie, która zapytała się ojca czy można zbudować motocykl taki jak w grze Dragon Ball, czyli jeżdżący na jednym kole.

własność www.gizmag.com


Córka słysząc o tym, że się da wyciągnęła kawałek kartki i naszkicowała rysunek. Tego typu pytania często były skierowane w stronę Chrisa Hoffmana, córeczka wiedziała, że tata jest inżynierem i zawsze da prawdziwą odpowiedź.
Wtedy wszystko się zaczęło. Od 2008 roku powstało mnóstwo prototypów, dużo prób. Zawsze kończyło się totalną porażką ale Chris Hoffmann nie poddawał się do końca.

własność www.gizmag.comPierwszy oficjalny i działający prototyp pokazał światu w 2013 roku. Cała elektronika Ryno znajduje się wewnątrz koła, co wygląda dość magicznie. Ludzie na początku dziwili się zadając pytania: "Hej, gdzie jest silnik?”

Więc zamiast szprychy na obręczy, zbudowaliśmy piastę, podobnie jak do koła zapasowego w samochodzie.

Kiedy kierowca przestaje jechać to kładzie swoje nogi na ziemi, i pojazd wygląda bardzo stabilnie, więc ludzie chętnie przekonują się do tego transportu. Jedyne co odstrasza to zbyt nowoczesny wygląd. Musi minąć trochę czasu do chwili kiedy wszyscy przyzwyczają się do jednokołowego transportu.Producent pisze: "Takie motocykle są ekstra dla ludzi ceniących sobie czas. Jeśli zaczniesz myśleć o tym, jak o poziomie mobilności człowieka, że ten transport jest dużo mniejszy niż człowiek, ze może z nim dostać się do pociągu, a pociąg może przewieźć go do innego miasta albo nawet państwa, gdzie chcemy przebywać, potem możemy użyć tego lub temu podobnemu urządzenia do poruszania się kontynuując podróż, Jeśli zaczniesz myśleć o tym, jak o poziomie mobilności osobistej, do zaczniemy inaczej dostrzegać świat dookoła."

 

 

Ostatnio na forum