ecojazda.pl korzysta z ciasteczek! - to takie pliki, które zapisują się na komputerze...

ecojazda.pl

czwartek, 31 marzec 2016 14:28

Jaki monocykl wybrać? Który lepszy i dla czego?

Napisane przez

Kiedy chcesz coś kupić to stajesz przed problemem wyboru, zwłaszcza jeżeli kupujesz coś na dłuższy okres. Jednokołowiec nie jest wyjątkiem. jak wybrać monocykl? Jaki model kupić? na jakie parametry zwrócić uwagę? Wybierając konkretny model musisz patrzeć na różne parametry w zależności od tego, czego oczekujesz od jednokołowca.

 

Obecnie mamy co najmniej kilkadziesiąt firm Chińskich produkujących monocykle elektryczne. Każda firma posiada w ofercie kilka rodzajów monocykli. Cechy nie za bardzo różnią się, ale każdy model ma swój unikatowy design. Jaki wybierzesz to kwestia gustu, ale jednak są cechy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

1. Mianowicie - kupując monocykl zwróć uwagę na pojemność baterii. Bateria, to jeden z najważniejszych, a może nawet najważniejszy czynnik. Od tego zależy jak daleko zajedziecie. Takie modele jak AirWheel X3, IPS 102, a w szczególności IPS 103 mają bardzo słaby akumulator (od 88Wh /Wato-godzinę/ do 110Wh). Taki akumulator jest wstanie wyczerpać się już po godzinie jazdy. Warte uwagi są pojazdy które mogą przejechać co najmniej 20km – o pojemności baterii których wynosi 240Wh i więcej. Taki pojazd będzie w miarę normalny dla codziennego użytku.  Pamiętaj, że z kółkiem które posiada baterie litową nie możesz jechać samolotem. o tym mówiono w jednym z naszych newsów. 

UWAGA! W Internecie pojawia się mnóstwo sprzedawców którzy w opisie nie podają pojemności baterii, co jest jawnym oszustwem lub niedopatrzeniem. Należy zawsze dopytać ile Wh posiada akumulator. Zdarzają się też przypadki kiedy sprzedawca podaje zbyt wysoką pojemność baterii. Ale zawsze możesz przed zakupem poczytać na forum co inni internauci i posiadacze pojazdu myślą o wybranym przez ciebie monocyklu. Jeszcze lepiej. Możesz napisać nowy wątek na forum jeżeli nie znajdziesz już gotowych odpowiedzi, a ktoś z administratorów na pewno ci odpowie i pomoże.


2. Zwróć uwagę na nowości. Rynek monocykli ciągle się rozwija, urządzenia ciągle są rozwijane. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź co nowego weszło na rynek w tym roku. Nowe monocykle zazwyczaj mają lepszą elektronikę, są szybsze, wydajniejsze i bardziej funkcjonalne. Dla niektórych nowych produktów są stworzone aplikacje na smartfon, dzięki którym można ograniczać maksymalną prędkość, kontrolować różne parametry i nawet zmieniać stan wizualny monocykla, na przykład poprzez modyfikacje świetlne. Najnowsze modele różnią się też prędkością. Niektóre mogą rozwinąć do 30 km/h.


3. Sprawdź czy wybrany przez ciebie pojazd jest kompaktowy. Monocykl szczyci się tym, że jest łatwy w eksploatacji oraz transporcie. Na dzisiejszy dzień monocykl jest uważany za pojazd praktyczny jeżeli szerokość z podniesionymi pedałami nie przewyższa 30cm, długość 35-38 cm, wysokość do 45cm. Ważną cechą jest też to, że monocykle mają różną średnicę kół, od 5 do 18 cali. Zalecam nie brać pod uwagę monocykli, które mają średnicę poniżej 14”, bo są niewygodne w eksploatacji. Takie małe rozmiary są perfekcyjne dla dzieci. Czym mniejsza średnica kół, tym trudniej się prowadzi ale jest lżejsze. Czym większa średnica koła, tym łatwiejsze w prowadzeniu ale cięższe. Polecam natomiast rozmiary, 14-18”. Te rozmiary są optymalne dla dorosłego człowieka i pozwalają z łatwością pokonywać przeszkody takie jak niskie krawężniki. 

Monocykle z kółkiem 12 do 14 cali są idealne dla dzieci oraz młodzieży dojrzewającej. Takie kółko zazwyczaj ma ograniczenie prędkości do 14-18km/h. 

Jeśli twoja waga wynosi od 80 do 100 kg, to jesteś bardziej odpowiedni do modelu 14-16 calowego.

Jeśli waga jest pomiędzy 100 a 120 kg, to najlepiej wybrać kółko 16 calowe.

Jeśli twoja waga wynosi 120 a 150 kg, to kółko powinno mieć co najmniej 18 cali bo inaczej będziesz mieć trudności z jazdą i szybka śmierć twojego monocykla gwarantowana.

Dwa razy zastanów się nad wyborem dwukołowego monocykla. Co prawda dwukołowiec jest dobrym wyborem dla kogoś kto ma problemy z utrzymaniem równowagi i dla osób 40+ ale też ma swoje wady o których przeczytasz tu.


4. Również zwróć uwagę na rączkę do monocykla. Istnieje wiele sytuacji, w których trzeba podnieść urządzenie i przenieść go z punktu A do punktu B. Na przykład schody które nie mają podjazdu, przejście dla pieszych z bardzo wysokim krawężnikiem, czy wziąć do ręki, żeby wsiąść do pociągu. A jeśli trzeba wziąć do ręki dziesięć lub nieco ponad dziesięć kilo, to wygodna rączka będzie bardzo przydatna.

Warto zwrócić uwagę, żeby rączka nie była dla ciebie za mała, lub za bardzo wygięta, żeby przenoszenie nie robiło ci kłopotów. Istnieje również dodatkowe wyposażenie, takie jak wysuwany uchwyt który można dodatkowo dokupić i zamontować na monocykl. Taka uchwyt pozwala w razie konieczności wieźć monocykl jak walizkę. Zamontować i zdjąć taką rączkę jest bardzo łatwo, o tym możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów. Taki wysuwany uchwyt ma swoje wady. Po pierwsze, nie do wszystkich modeli można taką rączkę zamontować, po drugie - musisz sam sobie ją dokupić i po trzecie - estetycznie nie każdego przekona takie rozwiązanie, chociaż w praktyce on się sprawdza.

  

 

Są też takie modele jednokołowców, które już mają wbudowaną wysuwana rączkę a nawet zamontowane małe kółka, żeby było łatwiej wozić za sobą monocykl. Jeszcze jednym dobrym dodatkiem jest też plecak. O tym tez możesz przeczytać w osobnym artykule znajdującym się na naszej stronie.


5. Ważnym elementem w jednokołowcu jest oświetlenie, które jest bardzo ważne podczas jazdy wieczorem. Tak jak niektóre monocykle, na przykład firmy GotWay, jeżdżą praktycznie bezszumnie i wtedy oświetlenie jest wręcz konieczne. Zwłaszcza, że piesi na pewno zauważą ciebie wieczorem i ustąpią ci miejsca, nie będziesz musiał ich omijać hamując. Niektóre modele monocykli mają wbudowane oświetlenie. Nie pomyl jednak swiała ozdobnego – kolorowego ze światłąmi do jazdy – białego i czerwonego. Jeżeli przypadł ci do gustu monocykl który nie posiada żadnego oświetlenia to pamiętaj o dokupieniu do niego osobnych świateł.


6. Kupując monocykl nie zapomnij sprawdzić jaką ma wagę. Jednokołowiec, to bardzo wygodny i mały pojazd który możesz zabrać ze sobą na uczelnie, na imprezę, do pracy, do autobusu czy dowolnego innego miejsca. Nie zapominaj, że czasem musisz go podnieść. Sprawdź która waga dla ciebie nie będzie ciężarem. W zależności od producenta, waga może różnić się od 8 do 18 kg. Różnica nie duża, ale kiedy przychodzi chwila i musisz przenieść kółko dodatkowych kilkaset metrów, to każdy kilogram gra rolę. Czym lżejsze kółko tym lepiej, ale trzeba pomyśleć tez o tym, że mocniejsza bateria/akumulator więcej waży. W tym przypadku zalecam patrzeć na złoty środek, czyli 10-13 kg. (nie dotyczy monocykli dwókołowych) W rzeczywistości nawet z baterią, wystarczającą na 40 km, monocykl może ważyć mniej niż 12 kg.


7. Jeżeli chodzi o wybór koloru, to w wyborze pierwszego monocykla mam tylko jedną radę. Unikaj białego. Niewątpliwie biały monocykl wygląda bardzo ładnie, ale, nawet przy szczególnej opiece z czasem pojawią się drobne zarysowania. Zarysowania pobrudzą się i zrobią się bardzo widoczne. A jeśli zaangażujesz się w ekstremalną jazdę lub zdecydujesz się odkrywać różne sztuczki, na przykład wyskakiwanie na krawężnik to zarysowań nie unikniesz. Najbardziej praktycznym kolorem oczywiście jest czarny. Nawet jeśli obudowa wykonana jest z białego tworzywa, a monocykl tylko pomalowany w kolorze czarnym, to wraz z pojawieniem się zarysowań można je po prostu pomalować zwykłym czarnym markerem, i rysy będą praktycznie niewidoczne. Dlatego zalecam, aby powstrzymać się od kupowania jednokołowca w kolorze białym.

UWAGA! Ostatnio pojawiły się modele monocykli których obudowa wygląda jakby z włókna węglowego. Sprzedawcy reklamują takie pojazdy jak “monocykl z włókna węglowego” ale nikt nie uzupełnia że obudowa tych monocykli zrobiona z tego samego tworzywa sztucznego co inne jednokołowce ale ma “powłokę“ z włókna węglowego, lub jedynie są pomalowane na taki wzór.

 

 


8. Konstrukcja monocykla może ci powiedzieć, jakie twój monocykl ma zdolności do pokonania przeszkód. W niektórych monocyklach elektrycznych obudowa, praktycznie w całości, przykrywa oponę. Inne mają taką konstrukcję która przykrywa koło na 50% albo nawet mniej. Z reguły, jednokołowcy które maja mniej schowane koło, mają więcej możliwości do pokonania przeszkód.


9. Należy zwrócić uwagę na silnik. Pamiętaj, że wydajniejsze kółko – lepsze kółko. Gdy monocykl ma wydajniejszy silnik, szybciej przyspiesza, jedzie sprawniej i szybciej pod górkę. Obecnie normalna moc silnika jednokołowca wynosi od 350 do 800W. Jeśli stać ciebie na monocykl o mocy 800W, to kupuj go. W większości przypadków stosuje się silniki bezszczotkowe. Niektóre monocykle są wyposażone w reduktor silnikowy który wydaje więcej hałasu i szybciej się psuje w porównaniu do bezszczotkowych.


10. Dużą rolę odgrywa rozmiar koła. Małe kółko pod wpływem dużej wagi kierowcy trudniej rusza z miejsca i gorzej przyspiesza. 

Podsumowując: patrzymy na nowsze modele (aktualny rocznik), najlepiej czarny, szybkość przelotowa 18-20 km/maksymalna 25-30, średnia waga 10-12kg, z silnikiem 500-800W, średni rozmiar opony 16 cali, zdolny przejechać na jednym ładowaniu 20 km i więcej. Wypisałam średnie parametry przy których nie będziesz czuć dyskomfortu lecz przyjemność z jazdy.

 

Ostatnio na forum