ecojazda.pl korzysta z ciasteczek! - to takie pliki, które zapisują się na komputerze...

ecojazda.pl

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jak sprawdzić pojemność ACU

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 1 dzień temu #1245

• zeus78
  • zeus78 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • King Song KS14D
  • Podziękowania: 1
  • Oklaski: 3
Witam,

To mój pierwszy temat także proszę o wyrozumiałość.
Ostatnio wpadł w moje ręce ACM16 v2 1500W i niby 820Wh (tak twierdzi chińczyk). Nie wiem jak to możliwe ale po przejechaniu dystansu 22km ze średnią prędkością około 25km/h bateria ze 100% naładowania pokazała 32%. Przyznam się że na KSie po takim dystansie mam spokojnie ponad 50% i to na baterii 680Wh. Wydaje mi się to aż niemożliwe. Mam podejrzenia że dostałem wersję 680Wh, a tylko mała naklejka jest 820Wh. Jak sprawdzić faktyczną pojemność bez rozkręcania kółka? Czy można to sprawdzić jakoś po numerze seryjnym?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 1 dzień temu #1246

• Kalmar
  • Kalmar Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • bWheel U8 Experimental :) / KS-14D Black
  • Podziękowania: 36
  • Oklaski: 11
zeus78 napisał:
Ostatnio wpadł w moje ręce ACM16 v2 1500W i niby 820Wh
To masz fajnie, w moje nie wpadają takie rzeczy :P

Z tymi mocami to jest tak różnie, że nie wiem gdzie są podawane zgodnie z rzeczywistością :)
W każdym razie chyba nie da się porównać 800 W KS i 1200, 1500 czy 1800W Gotway'a. Taka moc chce jeść a skąd ma brać papu jak nie z akumulatora?

No i przede wszystkim pojemność akumulatora to Ah a energia jaką można z niego wyciągnąć lub włożyć to Wh (lub kWh) czyli moc dostarczona/pobrana w określonym czasie (wat x sekunda= dżul)

Można identyfikować po masie (albo rozbebeszyć akumulator, ale miało być bez) ale najlepiej rozładować do ostrzeżenia minimum, podłączyć pod licznik energii i zobaczyć ile energii pójdzie na ładowanie. To dobre przybliżenie, jest bardzo mała różnica między nominalną energią akumulatora a tą zmierzoną energią na ładowanie.
Pozdrawiam. Tomek
Ostatnio zmieniany: 5 miesiąc 1 dzień temu przez Kalmar.

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 1 dzień temu #1247

• zygfryd
  • zygfryd Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • bWheel U8 Kingsong KS16
  • Oklaski: 0
Nie wiem dlaczego podają w specyfikacjach pojemność jako Wh, jak to jest energia zgromadzona w baterii, a nie pojemność. Pojemność to podaje się np. w Ah, (jak robi BWheel, ale on znowu podaje, że 240Wh to moc, a to jak wyżej napisałem też nie jest prawda!).

W aplikacji nie pokazuje danych akumulatora?
Najlepiej to dobrać się do ogniw i zobaczyć, albo zmierzyć, ale to trzeba mieć czym.

Czysto teoretyczne wywody fizyczne mogą pomóc. A wygląda to następująco.
Przejechałeś 22 km i zużyłeś ok. 68% baterii. Zatem zakładając, że aku jest rozładowywany przez godzinę można przyjąć następujące uproszczenia:

1. Przez godzinę aku oddaje energię 840 W i taką pracę wykonuje silnik monocykla.
2. Przy założeniu jak u ciebie, że 68% pracy poszło na przebycie dystansu ok. 22 km, wychodzi, że 100% energii aku poszłoby na przebycie ok 32 km w takich samych warunkach.

Jak widać są to założenia czysto teoretyczne i faktycznie może być jeszcze gorzej, bo straty itp. Ewidentnie coś jest nie tak z twoim akumulatorem.
Przyczyny mogą być 2: albo zajechany akumulator, albo siedzi w nim coś o dziwnej pojemności, bo zasięg nawet jak na 640 Wh aku powinien być większy.
Spróbuj go zważyć i zobaczyć czy masa nie odstaje zbytnio od danych katalogowych. Może tam siedzi jakaś samoróbka?

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 1 dzień temu #1248

• Kalmar
  • Kalmar Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
zygfryd, dobrze, że podają w Wh. :)

Pojemność to prąd x czas. Wystarczy ładowarka 60V, która to policzy (Charge Doctor np).

Naprawdę, szkoda czasu na kombinowanie.
Najprościej w warunkach domowych kupić sobie w sklepie (Lidl, Jula, Lp elektronik itd) prosty tani miernik zużycia energii z pomiarem napięcia, prądu, mocy - to jakieś 40-60zł a daje jakieś pojęcie o kondycji akumulatora i ładowarki. Pracują z różnymi współczynnikami mocy, mają oczywiście jakiś tam kilkuprocentowy błąd ale to nie przeszkadza.
Nawet jak spiszesz sobie domowy licznik przed ładowaniem i po ładowaniu, odliczysz średnie zużycie urządzeń w domu przez czas ładowania to też energię można wyznaczyć tyle, że dokładność jest taka sobie. Jak chcesz mierzyć dokładniej to licznik musi mierzyć tylko ładowanie akumulatora.
Pozdrawiam. Tomek
Ostatnio zmieniany: 5 miesiąc 1 dzień temu przez Kalmar.
Za tę wiadomość podziękował(a): zeus78

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 23 godzin temu #1249

• zeus78
  • zeus78 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • King Song KS14D
Dzięki Panowie za szybką odp. i dobre pomysły. Kalmar ta opcja z miernikiem energii jest super. Wyzeruje baterie i podłącze przez taki miernik. Jeszcze mam logi z WheelLoga i spróbuje je przeanalizować. Ciężko się to robi bo excel nie radzi sobie z takimi ilościami danych. Dam znać co z tego wyszło w ciągu paru dni.

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 21 godzin temu #1250

• Kalmar
  • Kalmar Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Jak już kiedyś wspominałem, podłączam prawie zawsze ładowarkę przez taki miernik ponieważ pozwala zakończyć ładowanie troszkę wcześniej niż 100% i to widać bardzo ładnie na takim mierniku. Taki ręczny Charge Doctor :P chociaż ten oryginalny od Hobby Gadget Factory to 19 Euro z wysyłką, też w sumie niedużo.

Gdyby ktoś chciał poczytać, teraz jest już v2:
http://hobby16.neowp.fr/2016/02/06/charge-doctor-v2-10a-3/
Pozdrawiam. Tomek

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 5 godzin temu #1252

• zeus78
  • zeus78 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • King Song KS14D
Troszkę się uspokoiłem jak przeanalizowałem dane z mojej wycieczki. Okazuje się że miałem baterii tak na 60-70%.

Żeby zobaczyć ten obrazek - zaloguj się lub zarejestruj.

Wykres pokazuje dane od 2,2km gdyż wtedy dopiero odpaliłem WheelLoga. Na początku przed wyjazdem sprawdzałem w apce GW i bateria była prawie pełna (nie jestem pewny dokładnie ale było powyżej 90%), ale to musiała być oszukana wartość, dopiero jak przejechałem kawałek to spadła do wartości rzeczywistej czyli około 60-70%. Widać że przez 20 km, zeszła do 20-30%. Czyli 40% zeszło przez 20km. To oznacza że mogę przejechać na nim około 50km na pełnym ładowaniu. To już mnie uspokaja, chociaż spodziewałem się większego zasięgu. Ale z pewnością 1500W pożera bardziej baterie niż 800W i chyba stąd taka różnica.

A i jeszcze:
wyliczyłem średnie wartości:
Voltage 58,48V
Current 12,55A
Power 729,79W

Czas mojego loga to 3707 sekund
Z wyliczeń wychodzi że zużyłem 751,48 Wh. To jest niemożliwe. WheelLog loguje dane co około 200ms i to jest chwilowa wartość a nie średnia z 200ms więc tutaj jest duży błąd i chyba raczej trudno uważać te dane za wiarygodne (pomiar prądu, napięcia, mocy), raczej tylko poglądowo
Ostatnio zmieniany: 5 miesiąc 4 godzin temu przez zeus78.

Jak sprawdzić pojemność ACU 5 miesiąc 3 godzin temu #1253

• zeus78
  • zeus78 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • King Song KS14D
Jak już napisałem excela do obliczania tych danych to odgrzebałem jeszcze loga z KS16. Wrzucam dla porównania.

Żeby zobaczyć ten obrazek - zaloguj się lub zarejestruj.

Temperatura znacznie niższa gdyż log z lutego. Dystans to 18 km.
Parametry średnie to:
Voltage 58,85V
Current 7,356A
Power 430,84W
Czas: 4051 sekund
Średnia prędkość: 14,98 km/h

Na ACM16 średnia prędkość była: 18,39 km/h

Widać że tutaj średni prąd i moc znacznie niższe ale prędkość nie aż tak bardzo.

Jak sprawdzić pojemność ACU 4 miesiąc 4 tygodni temu #1254

• zygfryd
  • zygfryd Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • bWheel U8 Kingsong KS16
  • Oklaski: 0
Kalmar napisał:
zygfryd, dobrze, że podają w Wh. :) .
Owszem, ale mogliby to prawidłowo nazywać.

Mój kolega z wysp przejeżdża na takim ACM 840Wh ok. 70 km przy masie 80 kg.

Jak sprawdzić pojemność ACU 4 miesiąc 4 tygodni temu #1255

• Buc
  • Buc Avatar
  • Młodszy forowicz
  • Gotway MCM4 HS
  • Podziękowania: 12
  • Oklaski: 5
840Wh - komfort jazdy jakieś 40-50 km w temp. 20 °.
Przejechanie 70 km jest teoretycznie możliwe przy małej prędkości, z wiatrem i z górki...najlepiej po twardej drodze.
  • Strona:
  • 1
  • 2

Shoutbox! Dzień dobry ;)

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj