ecojazda.pl korzysta z ciasteczek! - to takie pliki, które zapisują się na komputerze...

ecojazda.pl

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kółko własnej produkcji... no prawie..

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 4 tygodni temu #674

• WaldekB
  • WaldekB Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • bWheel U8
  • Podziękowania: 10
  • Oklaski: 4
kalmar w wątku: <link> Zainspirował mnie do zrobienia czegoś z moim wrakiem bWheel U8. Wrakiem, bo jego obudowa jest tak połamana, że nie da się na nim jeździć ;) Za dużo ludzi przechodziło demonstracje i naukę na nim ;]

Chciałbym, poza sterownikiem zmienić mu obudowę. Może nawet zwiększyć akumulator, pozbyć się głośników, i dać mocniejsze oświetlenie.

Zastanawiam się jednak, jak zrobić obudowę... można tu się pokusić o jakiś ciekawy projekt. Na początku myślałem o wycinaniu z blachy, ale może ciekawą opcją było by wycięcie elementów z grubej sklejki.... <link>

Mam tez drukarkę 3D, własnej roboty, ale drukowane obudowy wyglądają okropnie. Sklejka może mieć ciekawy, wyjątkowy wygląd.

Jak myślicie, to jest dobry pomysł ze sklejką? Czy szukać czegoś innego?
Ostatnio zmieniany: 9 miesiąc 4 tygodni temu przez WaldekB. Powód: literówka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 3 tygodni temu #687

• Lukas
  • Lukas Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Podziękowania: 25
  • Oklaski: 16
tak też można własne koło zrobić

Żeby zobaczyć ten obrazek - zaloguj się lub zarejestruj.

Żeby zobaczyć zdjęcia w tej wiadości - zaloguj się lub zarejestruj.

Pozdrawiam Lukas
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 2 tygodni temu przez Kalmar. Powód: poprawa widoczności załączników
Za tę wiadomość podziękował(a): WaldekB

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 3 tygodni temu #690

• WaldekB
  • WaldekB Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • bWheel U8
YYyyyY.. nie mój stajl ;]
Ale podziwiam autora... zwłaszcza, za te haczyki ;]

Ciekawy jestem, czy zaoszczędził na projekcie, Czy przepłacił.. ;)

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #748

• Artur
  • Artur Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • bwheel U8 classy
  • Podziękowania: 4
  • Oklaski: 2
Waldemar Bieniek napisał:
napisał:

Jak myślicie, to jest dobry pomysł ze sklejką? Czy szukać czegoś innego?

Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby włókno szklane. Koniecznie matę plecioną, . A elementy takie jak klapki, zaślepki można zrobić na drukarce 3d.
Sklejka jest ciężka w obróbce, no chyba że ma to być taki "kwadraciak" :D
I'm Not Driving Fast just Flying' Low
Pozdrawiam serdecznie:)
Ostatnio zmieniany: 9 miesiąc 2 tygodni temu przez Artur.

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #751

• Kalmar
  • Kalmar Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • bWheel U8 Experimental :) / KS-14D Black
  • Podziękowania: 36
  • Oklaski: 11
Taki Vintage ze sklejki lakierowanej na średnio ciemny i z okrągłym woltomierzem, podświetlanym na żółto, z boku. A przełączniki z góry, takie srebrne heble jak w starych wzmacniaczach :)
Włącznik może być obrotowy albo typu stacyjka.
Nie, może trochę jak to się mówi, pojechałem ale coś podobnego fajnie byłoby zrobić.
Sklejka rzeczywiście może nie jest najlepszym pomysłem ale gdyby się nie bawić w osłonę koła to projekty z drukarki 3d do naśladowania są:

forum.electricunicycle.org - EGG Electric Unicycle: DIY and OpenSource design that is easy to customize for your specific needs
forum.electricunicycle.org - Another 3D printed EUC project
Youtube-Fun ride on my E14S 3D printed Electric Unicycle

PS. Waldemar na razie odłożył na bok ten projekt, ponieważ sterownik 30B4 jak na razie specyficznie steruje silnikiem bWheela'a - monocykl jest trochę bardziej miękki niż w oryginale. Nie każdemu to odpowiada, mi tak - trudniej jest się wywalić na nierównościach.
Pozdrawiam. Tomek

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #756

• WaldekB
  • WaldekB Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • bWheel U8
Kalmar napisał:
Taki Vintage ze sklejki lakierowanej na średnio ciemny i z okrągłym woltomierzem, podświetlanym na żółto, z boku. A przełączniki z góry, takie srebrne heble jak w starych wzmacniaczach :)
Włącznik może być obrotowy albo typu stacyjka.
Nie, może trochę jak to się mówi, pojechałem ale coś podobnego fajnie byłoby zrobić.

Właśnie o czymś takim myślałem... ;P
Kalmar napisał:
PS. Waldemar na razie odłożył na bok ten projekt, ponieważ sterownik 30B4 jak na razie specyficznie steruje silnikiem bWheela'a - monocykl jest trochę bardziej miękki niż w oryginale. Nie każdemu to odpowiada, mi tak - trudniej jest się wywalić na nierównościach.

To nie do końca prawda. Póki co jak będę miał więcej czasu to spróbuję dowiedzieć się jakie inne sterowniki - może od innych monocykli będą pasować do bWheela ;P
Ostatnio zmieniany: 9 miesiąc 2 tygodni temu przez Kalmar. Powód: poprawiłem ortografię ale tylko w jednym wyrazie ;)

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #757

• Artur
  • Artur Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • bwheel U8 classy
Waldemar Bieniek napisał:
spróbuję dowiedzieć się jakie inne sterowniki - może od innych monocykli będą pasować do bWheela ;P

Tak na chłopski rozum, jeśli moc silnika i napięcie pakietu akumulatora będzie to samo to każdy sterownik będzie pasował. Jeśli podeślesz mi jakiś wstępny szkic obudowy albo coś na czym chciałbyś się wzorować, to mogę zrobić projekt 3d / wizualizację :) Przyznam że konstrukcyjnie jestem bardzo ciekaw takich projektów:)

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #758

• Kalmar
  • Kalmar Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Artur napisał:
Tak na chłopski rozum, jeśli moc silnika i napięcie pakietu akumulatora będzie to samo to każdy sterownik będzie pasował
Ni chu chu Artur :lol:
Żeby to było takie proste to bym się cieszył, niestety nie jest.

Postaram się to streścić, natomiast po szczegóły odsyłam do postów związanych z przeróbkami na forum międzynarodowym i do wiki EGG Unicycle na Github.

Mówimy o silnikach BLDC- bezkomutatorowych silnikach synchronicznych z komutacją elektroniczną więc rozruch i praca takich silników wymaga odpowiedniego sterownika, który w oparciu o sygnały położenia wirnika steruje silnikiem (sposób zasilania faz zależy od położenia wirnika)
W uproszczeniu: w monocyklach stosowane są dwa rodzaje silników: low speed - silniki o małej prędkości obrotowej i high speed - szybkie silniki o większej prędkości obrotowej
Oczywiście przy tym samym napięciu zasilania (60V)
Silniki 500W 14" low speed starszej generacji najczęściej mają 51 uzwojeń (cewek) 46 magnesów, impulsy z czujników co 21,8 ms
Silnik 500W 14" MicroWorks high speed nowszej generacji ma 48 uzwojeń i 44 magnesy, impulsy z czujników co 22,7 ms ale jeśli jest sterowany sterownikiem tej samej firmy (30B) to impulsy są co 2,8 ms czyli dużo częściej. Ile uzwojeń i magnesów ma silnik HangHong z bWheel'a tego jeszcze nie wiem ale mam zamiar to sprawdzić.
I ta różnica w liczbie uzwojeń i sposobie sterowania powoduje inne zachowanie bWheel'a a przy niektórych innych kółkach wogóle ich złe działanie. Nie można na nich jechać. Różnica w średnicy koła (14" a 16") ma już dużo mniejsze znaczenie. Inne sterowniki natomiast mogą pasować zwłaszcza starsze oznaczane jako 18km/h i 24km/h ale mają odchylanie pedałów co ja chciałem wyeliminować. No i są produkowane przez inne dziwne firmy a ja chciałem "prawie GotWay" :cheer: ze sterowaniem aplikacją przez Bluetooth.
Ogólnie dobranie sterownika jest dość kłopotliwe ponieważ nie do końca wiadomo jakie parametry mają różne chińskie silniki dlatego warto zwracać uwagę na te firmy które są dostawcami dla marek takich jak GotWay, KingSong itd. Nie zawsze jednak jest możliwe "wyśledzenie" tych firm.
Z powodu tych kłopotów najczęściej wybierany sposób na lepsze kółko to zakup silnika wraz z dostosowanym do niego sterownikiem.

Przykład takiego zakupu poniżej:
http://forum.electricunicycle.org/topic/2906-egg-electric-unicycle%C2%A0diy-and-opensource-design-that-is-easy-to-customize-for-your-specific-needs/?d
Pozdrawiam. Tomek
Ostatnio zmieniany: 9 miesiąc 2 tygodni temu przez Kalmar. Powód: dodanie linku

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #759

• Artur
  • Artur Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • bwheel U8 classy
Rozumiem, faktycznie szukając informacji o samym silniku mając jedynie jego oznaczenie z obudowy (hh20nt60v...) nie znajduję w sieci żadnych informacji. Nie wiedziałem też że te silniki mają tak różną konstrukcję o której wspomniałeś. Jeżeli musimy dopasować czasy sterowania sygnałem, a nikt raczej nie będzie pisał sterownika do takiego kontrolera to chyba trzeba być pionierem żeby coś z tego z kleić:D

Kółko własnej produkcji... no prawie.. 9 miesiąc 2 tygodni temu #760

• Kalmar
  • Kalmar Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Nie jest aż tak źle ;)
Silniki bezszczotkowe są sterowane w oparciu o informacje z czujników Halla dlatego sterownik musi być ale w oparciu o ogólne zasady czyli kierunek faz w zależności od położenia wirnika i kierunku wirowania, sposób rozruchu i potem podtrzymania działania takiego silnika może być sterowany każdy silnik tyle, że sterownik musi umieć czytać te informacje prawidłowo. Akurat silnik z bWheel'a nie wypada tutaj tak źle. Z Airwheel'em X8 podobno jest jeszcze lepiej.
Naczytałem się trochę o sterownikach do monocykli, szczególnie MicroWorks :cheer:
LzLee - człowiek z firmy wspomina na forum międzynarodowym, że ten sterownik ma trochę większe możliwości niż sterowanie tylko "swoimi silnikami", natomiast 30 km/h uzyskuje właśnie z nimi. Praktycznie nie ma szybkich sterowników do samodzielnego montażu z innej firmy niż MW. Całe forum międzynarodowe jeśli coś robi to właśnie przy wykorzystaniu komponentów z MicroWorks.

Jeśli miałbym połamanego U8 ze sprawnym silnikiem i elektroniką to najpierw zrobiłbym obudowę a kiedyś tam w przyszłości poszukał sterownika.
Może nawet pokusiłbym się o znalezienie miejsca w tej nowej obudowie na poziome (płaskie) zamontowanie sterownika (i tutaj właśnie zaczyna się kłopot bo sterowniki z innych firm nie mają możliwości kalibrowania w położeniu poziomym) a na dole byłoby miejsce na większą bateryjkę, o :P
Pozdrawiam. Tomek
  • Strona:
  • 1
  • 2

Shoutbox! Dzień dobry ;)

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj