Wypożyczalnie elektrycznych rowerów miejskich w Kopenhadze.

Wypożyczalnie elektrycznych rowerów miejskich w Kopenhadze.

Wypożyczalnie elektrycznych rowerów miejskich w Kopenhadze.

By / الإثنين, 25 نيسان/أبريل 2016 09:34

Kopenhaga jako pierwsza w Europie wprowadziła wypożyczalnie elektrycznych rowerów miejskich. Każdy rower ma nawigację GPS, serwis informacyjny, w którym można sprawdzić rozkład jazdy pociągów, repertuar teatrów czy godziny otwarcia muzeów. 

 

Silnik elektryczny zapewnia ogrom zainteresowania. Został rozwiązany problem z niewygodnymi tradycyjnymi kłódkami, bo rowery elektryczne można odblokować, wstukując po prostu na ekranie kod PIN. Rowery można zabierać i zostawiać na specjalnych stacjach-parkingach, ale jeśli gdzieś zabraknie miejsc, wystarczy postawić rower obok i zablokować go PIN-em. Ważną funkcjonalnością jest możliwość rezerwacji roweru przez Internet.

 

 

 

Ale, jak wyjaśniło się, wprowadzenie  była największa porażka ze wszystkich ułatwień dla rowerzystów, bo wypożyczalnia nie przyjęła wśród mieszkańców. Jednakże, z miejska wypożyczalnia rowerów elektrycznych cieszy się popularnością wśród turystów, generując ⅓ oczekiwanych zysków z inwestycji.

Jednym z pierwszych producentów współfinansujących projekt elektrycznych rowerów miejskich jest duńsko-holenderska firma GoBike.

Tymczasem w Londynie. Jedną z najnowocześniejszych wypożyczalni miejskich rowerów, na daną chwilę ma Londyn. Za jazdę płaci się przez internet, a aplikacja na Androida i iOS pokazuje dostępność pojazdów i miejsc na jednym z ponad 550 parkingów.

Na parkingach znajdują się ponad 8 tys. tzw. “Boris bikes”, zakupionych w 2010 r. przez popularnego burmistrza Borisa Johnsona (trudno o lepszą reklamę dla polityka). Oprócz tradycyjnych ścieżek rowerowych Londyn ma też cztery trasy szybkiego ruchu dla rowerów prowadzące z przedmieść do centrum. Kolejne są w budowie.

Czego możemy nauczyć się od Kopenhagi?

„Zielona fala” dla rowerzystów to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie zaproponowano w trakcie kadencji radnego Klausa Bondama – inicjatora szerokiej dyskusji na temat usprawnienia ruchu rowerowego w stolicy Danii. Polega na skoordynowaniu sygnalizacji świetlnej na arteriach w taki sposób, by rowerzyści – utrzymując stałą prędkość – mogli przejeżdżać przez wszystkie skrzyżowania bez czekania na czerwone światło. Specjalne oznakowanie na jezdni oraz liczniki zachęcające do utrzymywania stałej prędkości 20km/h pomagają użytkownikom dwóch kółek poruszać się w sposób umożliwiający złapanie „zielonej fali”.

 

 

Obecnie testuje się nową wersję tego rozwiązania, mającą przedłużać czas sygnału zielonego tak, by nadjeżdżający rowerzyści zdążyli przejechać przez skrzyżowanie. W całym mieście można natknąć się na podpórki dla rowerzystów oczekujących na przejazd przez skrzyżowanie czy ustawione pod kątem kosze, pozwalające na celne umieszczanie w nich śmieci nawet przez szybko jadących rowerzystów.

Do innych ułatwień należą m.in. aplikacja do wskazywania miastu przeszkód napotykanych przez użytkowników dwóch kółek oraz światła ostrzegające kierowców przed rowerzystami nadjeżdżającymi z tyłu. Ciekawe jak te systemy sprawdzą się z elektrycznym monocyklem..?

W Danii fale rowerzystów obserwuje się od lat 80-tych ubiegłego wieku. Władze obserwując tłumy rowerzystów jadących tuż obok samochodów, podjęły decyzję o budowie dróg rowerowych na równoległych ulicach o mniejszym natężeniu ruchu, ale wtedy ze ścieżek rowerowych prawie nikt nie korzystał. Rowerzyści woleli jechać bardziej bezpośrednimi trasami prowadzącymi wprost do celu, czyli drogą obok samochodu.

 

 

Aktualnie Duńczycy poprawiają zachowania rowerzystów dając im własną przestrzeń i budując dobrą infrastrukturę. W Kopenhadze wykroczenia drogowe popełnia tylko 7% rowerzystów.

Licznik dzienny rowerów w Kopenhadze smile

 

źródło: facebook,com

W Polsce, pomimo braku tak świetnej infrastruktury jak w niektórych krajach Europy, też można wypożyczyć rower z napędem elektrycznym. Aktualnie w całej Polsce jest co najmniej 15 wypożyczalni eco-rowerów które pozwalają pokonywać trasy od 60 i nawet do 200 km.

Leave a comment

Cannot get London, UK location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.

وحدة تحكم تشخيص الأخطاء لجوملا

الدورة

معلومات الملف الشخصي

الذاكرة المستخدمة

استعلامات قاعدة البيانات